Anmälan 22 november Avtalsuppföljning
UDD och Upphandlingsmyndigheten bjuder in till webbaserad workshop!
Arbeta med effektiv avtalsuppföljning och spara pengar
22 november 09:00-11:30 (digitalt)
Program
09:00 Vad är avtalsförvaltning? Varför är det viktigt? Hur startar vi?
09:45 Grupparbeten och erfarenhetsutbyten
10:30 Återrapportering i storgrupp
11:15 Avslut
Vi behöver spara och behandla personuppgifter om dig i syfte att administrera ditt deltagande i konferensen.
Vi tillämpar vid var tid gällande integritetslagstiftning vid all behandling av personuppgifter. Dina uppgifter kommer att sparas maximalt 1 månad efter konferensens avslut.
De personuppgifter vi behandlar om dig delas mellan arrangörerna (Boost Dalarna, Upphandlingsdialog dalarna och Upphandlingscenter). Vi kan även komma att dela dina personuppgifter med en tredje part, förutsatt att vi är skyldiga att göra så enligt lag. Däremot kommer vi aldrig att överföra dina uppgifter till ett land utanför EU.
Personuppgiftsansvarig är Upphandlingsdialog Dalarna.
Du har rätt att kontakta oss om du vill ha ut information om de uppgifter vi har om dig, för att begära rättelse, överföring eller för att begära att vi begränsar behandlingen, för att göra invändningar eller begära radering av dina uppgifter.
Om du har klagomål på vår behandling av dina personuppgifter har du rätt att inge klagomål till tillsynsmyndigheten Integritetsskydsmyndigheten, IMY.
Vad är Upphandlingsmyndigheten?
Upphandlingsmyndigheten ger stöd och vägledning inom offentlig upphandling och statsstöd genom att utveckla och förmedla kunskap, verktyg och metoder.
Vårt jobb är att ge stöd till offentliga organisationer och dess leverantörer genom att minska osäkerheten i olika sakfrågor om offentlig upphandling och statsstöd. Det gör vi genom att peka på regelverkets möjligheter men också dess begränsningar. Hos oss kan alla få svar på frågor om offentliga affärer, i såväl strategiska val som i sakfrågor.

Vad är UDD?
Upphandlingsdialog Dalarna, UDD, är det forum som utifrån regionala behov och förutsättningar ska förmedla kunskap, visa goda exempel och ge metodstöd vid upphandling. Vi vill att fler små företag i Dalarna ska lägga anbud och delta i offentlig upphandling.
Vi vänder oss främst till små företag, men även till upphandlande myndigheter; kommuner, kommunala bolag, aktuella bransch- och intresseorganisationer.
%2002_La%E2%95%A0%C3%AAnsstyrelsen_UDD_logo_rgb.png)